1st Canadian Corp.



1st Canadian Corps (also seen rendered as I Canadian Corps) was a corps-sized formation created in 1939, though in England, it was named simply the Canadian Corps until such time as 2nd Canadian Corps was formed. When the Canadian Active Service Force was mobilized in September 1939, two infantry divisions were raised, and the “Headquarters, 1st Corps CASF” mobilized as Serial 1, under General Order 135/39 on 1 September 1939.

A corps headquarters was not made necessary, however, until December 1940. While the 1st Canadian Infantry Division had proceeded to the UK in December 1939, the 2nd Canadian Infantry Division did not likewise proceed overseas until August 1940.

7th (British) Corps

General A.G.L. McNaughton, the senior Canadian in the UK, commanded the British 7th Corps from 21 July 1940 to 25 December 1940, with a staff that was a mix of Canadian and British officers.

Two British Brigadiers were on staff;

  • Brigadier M.C. DEMPSEY, DSO, MC, as Brigadier, General Staff (sometimes called “B.G.S., Ops”)
  • Brigadier C.A.P. MURISON, CBE, MC, as Deputy Adjutant & Quartermaster General

Three Canadian brigadiers were on staff;

  • Brigadier G.R. TURNER, MC, DCM, as Brigadier, General Staff (Canadian)
  • Brigadier J.C. STEWART, DSO, as Corps Commander, Royal Artillery (CCRA)
  • Brigadier CSL HERTZBERG, MC, VD, as Chief Engineer

Certain junior British staff officers were also appointed to HQ 7th Corps.

Canadian Corps

The Canadian Corps in England was formed officially on 25 December 1940, and designated simply “Canadian Corps” to distinguish it from other British corps. Canadian troops in England prior to 25 December 1940, including the 1st and 2nd Divisions, had come under command of VII Corps, which was disbanded after the Canadian Corps was formed.

When the Canadian Corps was formed on 25 Dec 40 it took over the Staff of 7th Corps, and a gradual replacement of the British elements of the staff by Canadian officers was completed by July 1941. The system of two BGS appointments was abolished, and Brigadier Dempsey left H.Q. Cdn Corps officially after the first week of June 1941. Canadian Brigadier E.L.M. Burns OBE, MC, was made BGS of the Canadian Corps while his British counterpart Dempsey was promoted to command the British 46th Division.

The personalities of the British officers of VII Corps were described in a CMHQ Report dated 7 Jul 1941:

On 4 Jul 41, for example, Lt.-Col. W.L. LAURIE, O.C. 1 Cdn Corps Signals, remarked to me that not only was Brig. Dempsey exceptionally competent, but he was also possessed of a patient good temper which made him agreeable to work for, though it did not prevent his getting things done. As for Brig. Murison, he has perhaps been less universally popular, owing to a certain acidity of speech and a tendency to “rub people the wrong way”; but he too is considered a most competent officer. In conversation, he gives an impression of decided intellectual force. It would seem that the British authorities (following honourable precedents of the last war) assigned very able officers to serve with the Canadians on the present occasion.

 It is interesting to note in passing that, whereas in the last war the senior staff officers of Canadian formations were in general, to the very end of the war, provided from the British Army, they are now being provided from among the trained staff officers of the Canadian Permanent Force. The mixed staff of 7 Corps was a special expedient adopted temporarily, and it appears rather improbable that similar circumstances will recur.

The report added that with the exception of a British GSO III on staff with I Canadian Corps on 9 June 1941, the replacement of British officers with Canadian was complete.

One notable difference from a British corps headquarters was that the functions formerly performed by the Canadian BGS at Corps HQ were taken up by a “Canadian Liaison” section (headed by Major N.E. Rodger, RCE). Again, from the NDHQ report of Jul 41:

These functions (broadly speaking) are those which result from the fact that the Canadian Corps, though operating in the field under British command, is administered by National Defence Headquarters, Ottawa, through Canadian Military Headquarters, London. The present situation differs from the former one in that Major Rodger is responsible to the various heads of branches at Corps H.Q., whereas Brigadier Turner was responsible to General McNaughton.

Duties

The Headquarters of the Canadian Corps, as senior formation HQ in the UK, was responsible for training each unit as it arrived. The Artillery Headquarters was tasked with training infantry and reconnaissance personnel in anti-tank weapons, establishing an artillery range, and supervised the tradesmen requirements of all Canadian artillery units in the UK, as advised by Canadian Military Headquarters (CMHQ).

In November 1941, the Canadian Corps moved to Haywards Heath, Sussex, to join the South Eastern Army, tasked with defending Sussex against German invasion.

By spring of 1942, considerable artillery assets had arrived in the UK, many being assigned as Corps Troops. Units included the divisional artilleries of the 1st and 2nd Canadian Divisions, four coast artillery regiments at New Haven, the 1st and 5th Medium Regiments, 8th and 11th Canadian Army Field Regiments, 56 Heavy Regiment, Royal Artillery (including under command X and Y Super Heavy Batteries), 1st Canadian Survey Regiment, No. 1 Calibration Troop RCA and 1 Canadian Counter Bombardment Officer Staff

1st Canadian Corps

As the Canadian forces in England continued to grow, a First Canadian Army was created in 1942 to oversee the growing list of formations, which came to include 5 divisions and 2 independent armoured brigades. When a 2nd Canadian Corps was created in early 1943, the Canadian Corps was redesignated 1st Canadian Corps.

At this time, Headquarters 1st Corps Artillery (Serial 1) was disbanded under General Order 336/43 effective 14 January 1943.

Departure from 1st Canadian Army

The 1st Canadian Division and 1st Canadian Army Tank Brigade left the U.K. for Sicily in the summer of 1943, and on 29 October of the same year, in a controversial move, 1st Canadian Corps sailed from Greenock, Scotland, arriving in Augusta, Sicily on 9 Nov 1943. After settling in at Taormina, the Corps headquarters crossed the straits of Messina by landing craft, then moved by rail to Altamura, Italy. The 1st Canadian Army Tank Brigade (later renamed 1st Canadian Armoured Brigade) would find itself under command of the 13th British Corps for most of the Italian Campaign.

General E.L.M. Burns, one of the subsequent 1st Canadian Corps Commanders, wrote after the war that the employment of this corps headquarters in Italy was unnecessary and a drain on manpower, and that it also exacerbated the problem of finding experienced senior commanders.

Into Battle

On 28 January 1944, 1st Canadian Corps Headquarters (now as part of the British Eighth Army) moved north to Rocca San Giovanni in the Ortona sector and relieved 5th British Corps in its defensive mission, with 1st Canadian Division and 8th Indian Division under command. When the 5th Canadian (Armoured) Division arrived in late February 1944, the 8th Indian Division moved to the British 13th Corps.

In March and April 1944, the corps moved to the Foggia Plain, rested and trained for the Liri Valley battle.

After action in the Liri Valley in May and June 1944, the corps went into reserve, and a second infantry brigade was created within the 5th Armoured Division. The corps returned to the Adriatic sector in August 1944 and saw action at the Gothic Line, and the Rimini Line during August and September, with the corps, finally going into reserve at the end of October. Action followed again in December, with the corps assuming a defensive posture on 30 December. Small attacks were continued into January, however, to provide a satisfactory winter defensive line. After the first week of January, a 27-mile front was settled into. On 10 February 1945, the corps received instructions to move into Army Group reserve, and 1st Division passed into the control of V British Corps, being relieved by 27 February 1945.

Northwest Europe

The Corps was now ordered to rejoin the First Canadian Army in NW Europe, and the headquarters moved from Ravenna to Naples by road on 13 February, sailing for Marseilles, France on 22 February and disembarking on the 24th. The headquarters then travelled by convoy to Renaix, Belgium, and came under command of First Canadian Army once again, itself becoming operational on 15 March 1945. 1st Canadian Armoured Brigade came under corps command once more. 5th Canadian Armoured Division came under command in February, and when 1st Canadian Division arrived in March, came under 2nd Canadian Corps for its first operation before coming back under command of 1st Corps on 13 April 1945.

Major operations of 1st Canadian Corps in the last month of the war included the liberation of Arnhem and the crossing of the Ijssel.

The corps headquarters moved to Hilversum, Netherlands after VE-Day, helping control the repatriation of German forces from their area of responsibility, and was officially disbanded by General Order 388/45 effective 17 July 1945.

Corps Troops

Various units were assigned as corps troops at various times; these included:

  • Headquarters I Canadian Corps
  • 1st Armoured Car Regiment (Royal Canadian Dragoons)
  • The Lorne Scots (1st Corps Defence)
  • I Canadian Corps Signals (Royal Canadian Corps of Signals)
  • 7th Anti-Tank Regiment, Royal Canadian Artillery
  • 1st Survey Regiment, Royal Canadian Artillery
  • 1st Light Anti-Aircraft Regiment, Royal Canadian Artillery
  • Headquarters, I Canadian Corps Troops, Royal Canadian Engineers
    • 9th Field Company, Royal Canadian Engineers
    • 12th Field Company, Royal Canadian Engineers
    • 13th Field Company, Royal Canadian Engineers
    • 14th Field Company, Royal Canadian Engineers
  • Headquarters, I Canadian Corps Troops, Royal Canadian Army Service Corps
    • 31st Corps Troops Composite Company, Royal Canadian Army Service Corps
    • 32nd Corps Troops Composite Company, Royal Canadian Army Service Corps
  • Headquarters, I Corps Transport Column, Royal Canadian Army Service Corps
    • 44 General Transport Company, Royal Canadian Army Service Corps
  • 1 Mobile Ambulance Convoy, Royal Canadian Army Service Corps
    • 1 Light Anti-Aircraft Regiment Platoon, Royal Canadian Army Service Corps
    • 7 Anti-Tank Regiment Platoon, Royal Canadian Army Service Corps
  • Headquarters, I Corps Ordnance Field Park, Royal Canadian Ordnance Corps
    • I Corps and Army Troops Sub-park, Royal Canadian Ordnance Corps
  • 3 Mobile Laundry and Bath Unit, Royal Canadian Ordnance Corps
  • Headquarters, Royal Canadian Electrical and Mechanical Engineers I Canadian Corps Troops
    • I Canadian Corps Troops Workshop, Royal Canadian Electrical and Mechanical Engineers
  • 8 Field Dressing Station, Royal Canadian Army Medical Corps
  • 5 Field Hygiene Section, Royal Canadian Army Medical Corps
  • 4 Casualty Clearing Station, Royal Canadian Army Medical Corps
  • 5 Casualty Clearing Station, Royal Canadian Army Medical Corps
  • 9 Field Cash Office, Royal Canadian Army Pay Corps
  • 3 Provost Company, Canadian Provost Corps
  • 1st Canadian Corps Postal Unit, Canadian Postal Corps
  • 11 Field Security Section, Canadian Intelligence Corps
  • I Corps Reinforcement Camp

 

Senior Personnel

General Officer Commanding

Lieutenant General A.G.L. McNaughton, CB, CMG, DSO
19 Jul 1940 – 5 Apr.1942
McNaughton actually relinquished command on 14 Nov 41 due to illness and returned to Canada.

Lieutenant General H.D.G. Crerar, CB, DSO 
6 Apr 1942 – 19 Mar 1944
Crerar temporarily took command 23 Dec 1941.

Lieutenant General Edson Louis Millard “Tommy” Burns, DSO, OBE, MC
20 Mar 1944 – 5 Nov 1944
Burns was a veteran of the Great War who had served in signals units, being decorated for bravery under fire. In 1939 he assumed the first of a string of senior staff positions but was reduced from Brigadier to Colonel in 1941 when a letter to a married woman in Montreal – with whom he was having an affair – was found to contain many frank opinions of senior war leadership in Britain. He assumed an administrative post with the new Canadian Armoured Corps, commanded a brigade in the 4th Division (which he helped create), and eventually was given command of the 2nd Canadian Division. He would leave the division for a brief period commanding the Fifth Armoured Division after which he was promoted to command I Canadian Corps.

Under Burns’ command, I Canadian Corps experienced some of its greatest victories, including the breaching of the Hitler Line. Burns’ personality left him not well liked and was nicknamed “Smiling Sunray” behind his back, a reference to the radio code word for a commander, prefixed by an ironic description of the unsmiling Burns.

Lieutenant General C. Foulkes, CB, CBE, DSO 
10 Nov 1944 – 17 Jul 1945
Foulkes was a prewar Permanent Force officer, who became Brigadier, General Staff of First Canadian Army, and assumed command of the 2nd Canadian Infantry Division in Jan 1944. He left the division to take over I Canadian Corps from E.L.M. Burns, who – despite his tactical successes in the field – was considered not to have the personality required of a corps commander.

Chief of Staff

  • Brigadier Guy Granville Simonds (Aug 1941 – 1942)
  • Brigadier George Kitching (12 Nov 1944 – )

Commander Corps Royal Artillery

  • Brigadier J.C. Stewart, DSO
  • Brigadier J.H. Roberts
  • Brigadier H.O.N. Brownfield, MC
  • Brigadier E.C. Plow
  • Brigadier H.A. Sparling, DSO

General Staff Officer II, Royal Artillery

  • Major L.G. Clarke
  • Major D.K. Todd
  • Major F.LeP.T. Clifford
  • Major W.C. Leggat
  • Major J.D. Young
  • Major D.L. Gordon, MBE
  • Major E.T. Winslow, MBE
  • Major E.M.D. McNaughton
  • Major T.P. Lownsbrough, OBE

Reference: https://www.canadiansoldiers.com/organization/fieldforces/casf/1stcorps.htm